Osoba dorosła i nauka pływania, czyli czego Jaś się nie nauczył tego Jan… dalej nauczyć się może.

Nie martw się, zdecydowanie nie należysz do mniejszości. Skoro czytasz ten wpis to pokuszę się o stwierdzenie, że istnieje pewien problem na linii Ty i pływanie.
Zastanawiasz się czy możesz coś zrobić z tym brakiem umiejętności pływackich, może próbujesz też doszukać się odpowiedzi na pytanie, czemu nie nauczyłeś się pływać wcześniej, będąc dzieckiem.

Ile osób, tyle historii

Wielu z nas jest przyjezdnych. Może pochodzisz z małego miasta, gdzie nie było basenu i po prostu nie było możliwości nauczenia się pływać?
Albo tak jak moi rodzice, woziłeś pociechę na zajęcia pływania, ale sam nie miałeś odwagi, motywacji do jej nauki i tak naprawdę…sam nie wiesz czemu tak postąpiłeś? Od razu odpowiem, że tak, uczę tatę pływać dopiero teraz. Lepiej późno niż wcale!

Kolejnymi powodami będą na pewno: traumatyczne przeżycia tj. topienie się w dzieciństwie czy też zwyczajny strach przed wodą. Znamy wiele historii, kiedy kolega nad rzeką „dla zabawy” wrzucił kogoś do głębokiej wody. Znamy też historie z morzem i prądami, choć te są bardziej winą braku wyobraźni i nawet najbardziej doświadczony pływak mógłby mieć problemy w takiej sytuacji.
Może wcześniejsza sytuacja materialna? Lub po prostu brak wiary w siebie?
Często wymieniane są także złe doświadczenia z wcześniejszymi próbami nauki pływania np. mało kompetentny instruktor, zajęcia w zbyt dużych grupach lub brak postępów i finalnie – zniechęcenie.

Trzeba działać !

Zastanów się jednak czy warto dalej roztrząsać powody, przez które nie umiesz jeszcze pływać? Tak naprawdę wszystkie te historie sprowadzają się do jednego, prostego pytania: Czy chcesz coś z tym zrobić?
Nie każdy pływać przecież musi. Tylko czy nie fajniejsze byłyby wakacje z pływaniem w morzu? Chłodzenie ciała w wodzie i relaks? Albo dodatkowe ćwiczenia fizyczne w tygodniu. Basen jest przecież czynny cały rok i pogoda dla pływaków jest bez znaczenia – pakujesz torbę i idziesz na basen. Na pewno też znajdą się osoby z bólami kręgosłupa, wadami postawy i ogólnymi zaleceniami lekarskimi, żeby na basen zacząć chodzić.

Chcemy Cię zarazić miłością do pływania

Niestety, ale trzeba wziąć się garść i podjąć męską decyzję. Boimy się nieznanego, to naturalne.
Razem z Michałem opracowaliśmy odpowiednią metodykę dla każdego stylu. Opieraliśmy się na naszym doświadczeniu w nauce z dorosłymi osobami, a nie z dziećmi. Dzieci boją się o wiele mniej, są też bardziej elastyczne. Z kolei nam, dorosłym, włącza się nieustający tryb „myślenie”. Z jednej strony dobrze to o nas świadczy, a z drugiej przydałoby się ów mózg czasami wyłączyć lub trochę uśpić. Pomożemy Wam w tym, to już nasze zadanie.

Woda jest niesamowitym środowiskiem

Trzeba jednak ją oswoić, a przede wszystkim podejść do sprawy ze spokojem. Nie od razu przecież Kraków zbudowano.
Nowy Rok 2018 zdecydowanie może być rokiem rozpoczęcia Waszej pływackiej przygody.
I na koniec mój ulubiony cytat „Wszystko jest trudne, zanim stanie się łatwe” J.W. Goethe. 😉